I senioři si mohou v důchodu přivydělat. Pozor na to, zda jste v předčasném či řádném důchodu
ilustrační obrázek
Foto: Freepik.com
I senioři si mohou v důchodu přivydělat. Pokud jste se rozhodli jít do důchodu, určitě si pokládáte otázku, zda si můžete chodit přivydělat. Odpověď zní ano, ale má to svá pravidla. Důležité je rozlišovat, zda jste v řádném starobním důchodu nebo předčasném.
Při pobírání starobního důchodu není problém, aby si senioři chodili přivydělávat. Pro seniory je navíc možnost chodit do práce zároveň zajištěný společenský kontakt a příležitost, jak poznat nové lidi. Mnoho seniorů proto uvedlo, že nechodí do práce pro peníze, ale proto, aby si mohli popovídat s ostatními lidmi.
Řádný starobní důchod
Pokud jste dosáhli důchodového věku a pobíráte důchod, můžete pracovat bez jakéhokoliv omezení. Je jen zcela na vás, jakou profesi nebo formu přivýdělku si zvolíte. Všechny tyto příjmy podléhají standardním daňovým a pojistným sazbám, jako kdybyste důchod nepobírali.
Přivýdělek v řádném starobním důchodu:
- Pracovat na plný i zkrácený úvazek
- Přijímat dočasné pracovní nabídky, pracovat na dohody nebo inkasovat autorské honoráře
- Podnikat jako OSVČ nebo jako společník v právnické osobě
- Vydělávat na pronájmech nebo z kapitálových příjmů bez omezení
Pokud vaše zaměstnání podléhá sociálnímu pojištění, je tato doba započítávána do vašeho důchodového pojištění. Za každých 360 odpracovaných dní můžete požádat o navýšení důchodu o 0,4 % výpočtového základu.
Pokud jste v předčasném důchodu, zpozorněte
Žádost o předčasný důchod je možné podat až tři roky před dosažením řádného důchodového věku. V případě, že je důchod schválen, ale jeho výplata je dočasně pozastavena, neexistují žádné restrikce ohledně práce či příjmů.
Navíc, pokud získáváte příjmy z činnosti, která podléhá sociálnímu pojištění, můžete si tak snížit penalizaci za předčasné čerpání důchodu a současně si připsat další odpracované roky. Zákon zakazuje jakoukoliv práci s příjmy, které by vyžadovaly účast na sociálním pojištění.
Přivýdělek v předčasném starobním důchodu:
- Příjmy z pronájmu
- Veškeré příjmy z pronájmu nemovitostí i jiných věcí (například umění nebo automobilu) jsou bez omezení.
- Podíly na zisku
- Bez omezení je možné nechávat si vyplácet roční zisky z firem, ve kterých figurujete jako společník.
- Ostatní pasivní příjmy
- Příjmy z akcií, dluhopisů, kryptoměn, úroků z poskytnutých zápůjček i dalších oblastí, ze kterých se neplatí sociální pojištění, je možné mít zcela bez omezení.
Také podnikání jako OSVČ je omezeno. Pokud v jednom roce dosáhnete rozhodné částky, což je pro rok 2024 stanoveno na 105 520 Kč, pak vaše podnikání podléhá jistému omezení. Pro každý měsíc, kdy nevykonáváte činnost, se z této roční limity odečítá jedna dvanáctina, což činí 8 794 Kč měsíčně.
Zdroje: autorský text, Českédůchody.cz, Peníze.cz