Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Finance

Češi mohou pobírat německý důchod. Stačí jim k tomu krátkodobý pracovní poměr

5. 2. 2025
Jan Hrdlička
Češi mohou pobírat německý důchod. Stačí jim k tomu krátkodobý pracovní poměr

Pobírat německý důchod může každý. Jen vědět vše, co je k tomu třeba.

Foto: Freepik

Představte si, že jste strávili část svého pracovního života v Německu. Možná jako pendler, možná jako dlouhodobý zaměstnanec. A teď se blíží čas zaslouženého odpočinku. Co s těmi roky odpracovanými za německými hranicemi? Neztratí se ve víru administrativy? Nebojte se, máme pro vás dobrou zprávu.

Pojďme si projít celý příběh krok za krokem, jako když plánujete cestu za vysněným cílem. První důležitá zastávka je u čísla pět - přesně tolik let musíte v Německu odpracovat, abyste získali nárok na samostatný německý důchod. Je to jako taková magická hranice, která odděluje dva různé světy důchodového zabezpečení.

Pobírat německý důchod není vůbec náročné

Co když jste v Německu strávili méně než pět let? I tady existuje řešení. Vaše odpracované roky se neztratí - započítají se do vašeho českého důchodu. Je to jako skládačka, kde každý dílek má své místo. České úřady vezmou vaše německé období v potaz a zahrnou ho do celkového výpočtu.

Ale kdy vlastně můžete začít pobírat německý důchod? Němci to mají nastavené jasně - v 65 letech, a pro mladší ročníky (narozené po roce 1962) dokonce v 67 letech. Pro netrpělivé existuje i možnost předčasného důchodu - ten je možný od 63 let, ale musíte mít odpracováno alespoň 35 let.

Kde můžete důchod pobírat?

A teď ta nejlepší část - jak o důchod požádat? Je to jednodušší, než si myslíte. Nemusíte běhat po německých úřadech. Stačí zajít na českou správu sociálního zabezpečení podle místa vašeho bydliště. Oni už se postarají o všechno potřebné - pošlou vaši žádost do Německa a koordinují celý proces. Je to jako mít osobního asistenta, který za vás vyřídí všechnu byrokracii.

Dobrou zprávou je, že svůj německý důchod můžete dostávat, kde potřebujete. „My se s manželem přestěhovali na Slovensko k dceři a důchod nám chodí tam,“ vypráví Helena. „Je to jedna z výhod Evropské unie - peníze vám pošlou, kam potřebujete.“

Na co nezapomenout?

  • Schovávejte si všechny dokumenty o práci v Německu
  • Začněte s přípravou včas, alespoň půl roku předem
  • Nebojte se ptát na české správě sociálního zabezpečení
  • Mějte připravené všechny potřebné doklady

Cesta k německému důchodu může připomínat bludiště, ale s správnými informacemi a včasnou přípravou to zvládnete. Vzpomeňte si na Marii, Pavla, Janu a další - všichni prošli stejnou cestou a dnes si užívají zasloužený odpočinek s německou precizností.